Gramotnost

Excusso admin/ 18 srpna, 2014/ Všedně nevšední glosy

Pokud si tento článek dovedete přečíst, potom patříte k většině populace, která nejenže rozpozná písmena, ale dovede je přečíst a chápe i jejich význam.

Já tu ale nechci poukazovat na lidi, kteří vůbec neumí číst, nebo psát. I když se mezi námi pohybují a mohou být různé okolnosti, které jim znemožnily být v čtení, ale psaní schopní.

Tímto článkem chci hlavně poukázat na stále se rozšiřující trend současných školáků/studentů, kdy v on-line komunikacích píší místo jednoduchého „V“ toto dvojité „W“. Nebo Nepravidelné psaní velkých a malých písmen a absolutní ignorace pravidel Českého pravopisu. Ano může se stát, že se člověk překlepne a odešle chybný text, ale… Stává se v poslední době docela běžně, že lidi na to kašlou. Status na sociální síti je plný chyb; komentáře; a dokonce i v osobních on-line komunikacích.

Chci totiž hlavně poukázat na to, že takový člověk má v celku veliký problém. Neumí psát. Neví, jak má správně slovo napsat. Tak jej napíše, jak mu přijde na mysl. Zkuste si představit situaci, že takový člověk si chce napsat životopis. To učiní a ten odešle e-mailem. Reakce je taková, že žádná není v lepším případě.

Je to hlavně způsobeno dnešní dobou. Ruku na srdce: Kolik z vás v dnešní době čte knihy? A nemyslím elektronické, ale klasické knihy. Pokud bych to měl posuzovat podle sebe, tak v této společnosti jsem trochu exot… Miluji knihy. Denně si najdu čas alespoň na hodinu a čtu. Někdy i déle, když mně děj chytne.

A co tímto vším chci říci? Vlastně jen to, že současná mladá generace strašlivě degraduje a je čím dál méně gramotnější a dokonce neumí už ani psát správně… Audioknihy, filmy, počítačové a mobilní hry vás nenaučí správně číst a psát!

Tak se koukejte zvednout se od počítače, odložit mobily a tablety. Vezměte knihu a začtěte se do děje. 🙂 Hezký den přeji.

Share this Post